Loading...
نیمکت اینترنتی، سایت مرجع آموزشی ایران
بازیابی رمز عبور

معرفی رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی

33 بازدید

 • معرفی رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی
  نازلی

  نازلی

  رشته GIS جزء رشته‌های اولویت دار وزارت علوم برای اعزام به خارج است و در داخل كشور از بازاركار خوبی برخوردار است. همانطوركه می دانید استفاده از سیستم های جغرافیایی در دهه ۱۹۸۰ گسترش فوق العاده ای یافته است بطوری كه در كشورهای پیشرفته، اكثر دانشگاهها، سازمانهای تجاری و دولتها از این سیستم برای مقاصد گوناگونی استفاده می كنند.
  كاربرد GIS بسته به نیازهای هر منطقه یا كشور در بخشهای مختلفی توسعه یافته است، به طوری كه در ابتدا در اروپا ازاین سیستم در پایگاه های اطلاعات ثبت اسناد و املاك، محیط زیست، نگهداری نقشه های توپوگرافی، در كانادا، در برنامه ریزی جنگل ها، حجم درختان وچوب قابل برداشت، شناسائی راههای دسترسی به جنگل، در چین و ژاپن، نظارت و مدل سازی تغییرات زیست محیطی و در آمریكا، در رشته های گوناگونی از جمله در برنامه ریزی شهری و شهرداری ها از این سیستم استفاده شده است و با گذشت زمان و توسعه سیستم ها استفاده از آن به كلیه بخش های مرتبط با زمین گسترش یافته است.
  فال و طالع بینی روزانه/ امروز چهارشنبه 6 فروردین ماه 1399
  استفاده ازاین سیستم دركلیه رشته هائی كه به نحوی از انحاء با زمین، نقشه وبه طوركلی با اطلاعات جغرافیائی مكان دار و تحلیل های فضائی ارتباط دارند، امكان پذیر می باشد.
  موضوع اصلی سنجش از دور را اصول سنجش از دور تشکیل می دهد که این اصول عبارتند از: اخذ، ذخیره سازی، بازیابی، پردازش اطلاعات جمع آوری شده توسط سیستم های مختلف نظیر هوایی – ماهواره ای و استخراج و تفسیر اطلاعات کمی و کیفی در پروژه ها و زمینه های مختلف عمرانی و زیست محیطی و….
  سنجش از دور می تواند تغییرات دوره ای پدیده های سطح زمین را نشان دهد و در مواردی نظیر بررسی تغییر مسیر رودخانه ها، تغییر حد و مرز پیکره های آبی (دریاچه ها ، دریاها و اقیانوس ها) ،تغییر مورفولوژی سطح زمین وغیره بسیار کارساز است. افزون بر این، یک سیستم سنجش از دور میتواند حد و مرز پدیدهای زمینی اعم از مرز انواع خاکها ، سنگها، گیاهان ، محصولات کشاورزی گوناگون و… را مشخص کند.
  سنجش از دور در پیش بینی وضع هوا و اندازه گیری میزان خسارت ناشی ازبلایای طبیعی، کشف آلودگی آبها و لکه های نفتی در سطح دریا و اکتشافات معدنی نیز کاربرد دارد. بدون شک استفاده از این فن در مطالعات اکتشافاتی و منابع طبیعی و سایر موارد پیش گفته نه تنها سرعت انجام مطالعات را بیشتر می کند، بلکه از نظر دقت و هزینه و نیروی انسانی نیز بسیار با صرفه تر است.
  رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS)، از رشته های پرکاربرد است و به همین دلیل افراد زیادی خواهان ادامه تحصیل در این رشته هستند و چون در مقطع کارشناسی ارشد از سری رشته های شناور است شرکت کننده های آن از رشته های مختلف مانند:منابع طبیعی، نقشه برداری، زمین شناسی و…هستند و این موضوع سطح رقابت را در این رشته بالا برده است و داوطلب باید از آمادگی خوبی برخوردار باشد تا بتواند موفق شود،از طرف دیگر ظرفیت کم پذیرش این رشته چه از نظر تعداد دانشگاه های پذیرنده و چه از نظر تعداد افرادی ک پذیرش میشوند حساسیت رقابت را بیشتر و بیشتر کرده است.
  موقعیت های شغلی رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی
  رشته GIS جزء رشته‌های اولویت دار وزارت علوم برای اعزام به خارج است و در داخل كشور از بازاركار خوبی برخوردار است.كاربرد GIS بسته به نیازهای هر منطقه یا كشور در بخشهای مختلفی توسعه یافته است. این رشته تغییرات دوره ای پدیده های سطح زمین را نشان دهد. در مواردی نظیر بررسی تغییر مسیر رودخانه ها، تغییر حد و مرز پیکره های آبی این رشته بسیار کارساز است.
  رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS)، از رشته های پرکاربرد است و به همین دلیل افراد زیادی خواهان ادامه تحصیل در این رشته هستند .
  اشتغال در نهاد های زیر ممکن است:
  1-سازمان آب و هواشناسی
  2-سازمان حمایت از محیط زیست
  3- شهرداری
  4-دانشگاه ها
  آیا زیره برای لاغری شکم هیچ تاثیری دارد؟ حتما این مطلب را بخوانید
  آموزش زبان ترکی استانبولی
  20 تا از خواص ثابت شده کاکوتی که پیش از این نمیدانستید+ فیلم
  3 تا از بهترین و موثرترین قرص ها و روشهای موثر درمان آبریزش بینی کدامند؟
  15 تا از علایم آشکار کیست سینه طبق مطالعات جدید در دنیا که باید بدانید


برای درج پاسخ عضویت الزامی است.نیمکت اینترنتی

مشکلی دارید؟

تماس بگیرید

09120245731

تلگرام: @parvizzahed

 نیمکت سایت آموزشی ایران قدرت گرفته از سایت نیمکت - شما هم سایت خودتان را بسازید