Loading...
نیمکت اینترنتی، سایت مرجع آموزشی ایران
بازیابی رمز عبور

روغن ماهی چیست؟

245 بازدید

 • روغن ماهی چیست؟
  الهام کیانی

  الهام کیانی


  روغن ماهی یکی از محصولات آراد پودر می باشد که هزاران سال است توسط انسان ها جدای از منطقه جغرافیایی و به دور از فرهنگ ها مورد استفاده قرار می گرفته است که به عنوان مثال در کشورهای نیم کره شمالی،
  روغن[/b] ماهی به عنوان سوخت برای روشنایی مصرف می شد. همچنین نروژی ها چند قرن پیش از میلاد مسیح روغن ماهی تولید می کردند که با توجه به رشد جمعیت کره زمین در عصر حاضر و احتیاج انسان به تغذیه و همینطور ارزش مواد غذایی و مواد پروتئینی و گوشتی در سبد تغذیه خانواده ها، پرورش دادن دام و طیور و آبزیان هر روز اهمیت بیشتری پیدا می کند.
  فواید روغن ماهی
  چربی[/b] غذای دام و طیور از منابع گیاهی و حیوانی تامین می شود. یکی از چربی های حیوانی روغن ماهی می باشد که از پودر ماهی تن و ماهی کلیکا پس از مرحله پخت گرفته می شود و برای تامین انرژی، بهبود جذب ویتامین های محلول در چربی، کاهش گرد و غبار خوراک و ارتقاء خوش‌ خوراکی جیره استفاده می گردد. بر طبق آمار ارائه شده از شركت های مهم پرورش آبزيان در دنیا، رژيم غذايی مورد استفاده آن ها دارای 32 – 25 درصد روغن ماهی می باشد. روغن ماهی به دليل داشتن اسيد های چرب اشباع نشده و
  امگا 3[/b] در سلامت خوراک دام و طیور و طعام آبزیان نقش مهمی را ايفا می كند. به طوری که منجر به افزايش رشد، مقاومت در قبال بيماری می شود.
  موارد مصرف روغن ماهی
  مصرف دارويی
  توليد اثاثیه آرايشی و بهداشتی از قبيل صابون و …
  صنعت رنگ سازی
  کود
  غذای حیوانات
  سوخت برای روشنایی چراغ‌ها در کشور‌های شمالی
  بررسی بازار روغن ماهی
  با دقت به افزایش هر روزه جمعیت، پرورش دام و طیور و آبزیان بمنظور نیاز انسان به غذا و مواد پروتئینی و گوشتی در سبد تغذیه خانوار از اهمیت بیشتری برخوردار میشود. غذای دام در کیفیت گوشت حاصل از آن نقش با اهمیتی را دارد و حتی غذای دام در طعم و مزه گوشت حیوانات و آبزیان نقش به سزایی دارد. در نتیجه با توجه به آنچه که گفته شد، غذایی که بتواند نیاز دام و انسان را برآورده نماید از اهمیت بسزایی برخوردار است.روغن ماهی با توجه به غنای پروتئینی خود و اینکه برخاسته از طبیعت بوده، منبع خوبی برای تهیه خوراک دام به شمار می‌رود بطوری که تحقیقات نشان داده است، روغن ماهی بسیار در صنعت غذای دام موثر می باشد.
  مثلا یک جوجه مرغ با رژیم پروتئینی روغن ماهی در مدت کوتاه ‌تری در مقایسه با رژیم‌های دیگر به رشد کامل می‌رسد. در این میان باید اشاره داشت که صنعت مرغداری و پرورش دام و طیور جز صنایع مادر محسوب می‌شود که مورد حمایت دولت است و گسترش آن در برنامه توسعه محسوب می‌گردد. همچنین روغن ماهی می تواند از مواد مصرفی مرغداری‌ها به عنوان مکمل غذایی باشد.


برای درج پاسخ عضویت الزامی است.مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی