Loading...
نیمکت اینترنتی، سایت مرجع آموزشی ایران
بازیابی رمز عبور

انتخاب رشته دانشگاه

7584 بازدید

 • انتخاب رشته دانشگاه
  مدیر نیمکت

  مدیر نیمکت

  در مورد اهمیت انتخاب رشته دانشگاه زیاد شنیده اید.
  همه از اهمیت انتخاب رشته و ابعاد قابل توجه آن می گویند؛ حال می خواهد انتخاب رشته دانشگاه آزاد باشد یا دانشگاه دولتی، سایت سازمان سنجش باشد یا سایت آزمون دانشگاه آزاد، کارشناسی باشد یا کارشناسی ارشد و…
  البته در این میان نکات و مطالب خوبی هم بیان می شود که بسیار هم می تواند مفید باشد اما آنچه مهم است و متاسفانه مورد غفلت واقع می شود توجه به همه گزینه های موثر در یک انتخاب رشته صحیح است.
  در این مقاله قصد دارم تا به شکلی متفاوت، شما را با ابعاد مختلف یک انتخاب رشته صحیح برای دانشگاه آشنا کنم ......
 • مدیر نیمکت

  مدیر نیمکت

  اهمیت رسیدن به شغل ایده آل با انتخاب رشته صحیح
  حتما می دانید که شغل آینده شما در انتخاب رشته امروزتان نهفته است. از این رو اهمیت انتخاب رشته در تعیین شغل آینده شما روشن است. اما چرا شغل آینده اینقدر مهم است؟ بدون شک بخش مهمی از هویت و شخصیت شما توسط شغلتان تعیین می شود. یک شغل خوب همچنین نیازهای روحی و عاطفی شما برآورده می کند و در کنار اینها، درآمد شما که قرار است معیار رفاه و در عین حال ابزار گذران زندگی و امرار معاشتان باشد، از طریق یک شغل خوب به دست می آید.
  از سوی دیگر چنانچه به اطرافیان خود توجه کنید می بینید که بخش عمده ای از وقت آنان به طور مستقیم یا غیر مستقیم صرف شغلشان می شود. بنابراین اهمیت دیگر شغل شما در این است که بخش قابل توجهی از عمرتان صرف آن خواهد شد.
 • مدیر نیمکت

  مدیر نیمکت

  علایق فردی
  یکی از مهمترین معیارها در انتخاب رشته، علاقه فردی شما به رشته و شغلی است که می خواهید انتخاب کنید. حتما شنیده اید که عشق به رشته و شغل همه چیز است. این مطلبی است که همه به شما می گویند. اما آنچه معمولا گفته نمی شود این است که علاقه امروز شما به یک رشته یا شغل ممکن است گذرا، ناپایدار و حتی کاذب باشد. در واقع همه ما تجربه تغییر علایق و ترجیحات در گذر زمان را داریم. خوب پس چگونه بفهمیم که علاقه ما به یک رشته، عمیق و ریشه دار است و به مرور زمان دستخوش تغییرات اساسی نخواهد شد؟ این کتاب راه تشخیص این موضوع را به شما می گوید.
 • مدیر نیمکت

  مدیر نیمکت

  مهارتهای فردی
  یکی دیگر از موضوعاتی که در کتاب “انتخاب رشته جادویی” مورد توجه قرار گرفته توجه به “مهارت فردی” در انتخاب رشته دانشگاه است. همه ما کارهایی را بهتر از کارهای دیگر انجام می دهیم و اصطلاحا در انجام آنها مهارت داریم. اما آیا تا حالا با خود اندیشیده اید که چرا و چگونه باید به این مهارتها در انتخاب رشته توجه کنیم؟ اصلا ممکن است فردی هیچ مهارتی نداشته باشد؟ او باید چه کند؟ بخشی از این کتاب درباره این موضوع با شما سخن می گوید.
 • مدیر نیمکت

  مدیر نیمکت

  توجه به تیپ شخصیتی
  آیا تا کنون به شباهتها و تفاوتهای خود با دیگر افراد خانواده فکر کرده اید؟ دانشمندان سالهاست که پی برده اند انسانها (و حتی اعضای یک خانواده) می توانند در ابعاد مختلف شخصیتی و ترجیحات فردی با هم متفاوت باشند. بر این اساس ۶ تیپ اصلی شخصیتی شناسایی و معرفی شده که امروزه می تواند ابزاری برای اتخاذ تصمیمات اساسی مثل انتخاب رشته دانشگاه باشد. نحوه شناسایی و استفاده از این عامل، یکی دیگر از موضوعات مورد توجه در کتاب است.
 • مدیر نیمکت

  مدیر نیمکت

  شناخت دانشگاهها و دوره های تحصیلی
  در کنار توجه به عوامل شغلی، داشتن اطلاعات مربوط به انواع دانشگاهها و دوره ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. امروزه حدود ۸ دوره اصلی تحصیلی دانشگاهی برای دانش آموزان موجود است. شاید شناخت کامل و دقیق همه این دوره ها اعم دوره های روزانه، شبانه (نوبت دوم)، مجازی، …کاری دشوار بوده و اصلا غیر ضروری باشد اما آشنایی با کلیات آنها ضمن بالا بردن اعتماد به نفس شما در انتخاب بهترین گزینه، تمام ظرفیت موجود را بر اساس رتبه کسب شده شما در اختیارتان قرار می دهد. فصل چهارم این کتاب به طور مفصل به معرفی انواع دوره ها و دانشگاهها پرداخته و شما را با مهمترین رشته های دانشگاهی تخصصی و مشترک گروه های آموزشی آشنا می سازد.
 • مدیر نیمکت

  مدیر نیمکت

  شناخت مشاغل
  شاید بزرگترین ایراد و نقصی که می توان برای مشاوره های انتخاب رشته رایج در کشور عنوان کرد بی اطلاعی و بی توجهی به مشاغل فعلی و عدم ارایه اطلاعات مربوط به آنها به داوطلبین کنکور است. البته که معرفی اجمالی مشاغل و آشنایی با آنها هم اکنون نیز در بسیاری از همایش ها و مشاوره ها ارایه می شود اما به راستی این معرفی کوتاه و ناقص چقدر می تواند زوایای پنهان مشاغل را برای یک نوجوان باز کند و کمک موثری به او بنماید؟ دقت کنید زمانی که از شناخت مشاغل سخن می گوییم، همه جوانب موضوع از قبیل تفاوت مشاغل کارمندی با کارفرمایی، لزوم توجه به چشم انداز آینده مشاغل در ایران و پیش بینی آن، توجه به مشاغل خلاقانه (نظیر موسیقی، طراحی، نویسندگی،…)، مشاغل بدون نیاز به مدرک دانشگاهی و نظایر آن نیز باید همچون جنبه های معروفتر مشاغل (مثل معرفی مشاغل، درآمد و بازارکار آنها)، مورد توجه قرار گیرد. تنها در این صورت است که مجموعه ای کامل از چشم انداز و اطلاعات شغلی در اختیار داوطلب قرار گرفته است و به بهبود نگرش او کمک شده است. یکی از زیبایی های کتاب “انتخاب رشته جادویی” یادآوری این ابعاد پنهان در مورد مشاغل فعلی است. فصل سوم کتاب به طور کامل به شناخت مشاغل و موضوعات مرتبط با آن می پردازد.
 • مدیر نیمکت

  مدیر نیمکت

  فضای کاری و محیط شغلی
  در زمان انتخاب رشته دانشگاه، یکی از مواردی که بسیار مورد توجه است مقایسه دانشگاه ها از نظر سطح علمی، موقعیت جغرافیایی،امکانات، تعداد دانشجو و نظایر آن است. اما متاسفانه کمتر مشاوری در خصوص اهمیت همین عوامل در محیط کاری و شغلی آینده تان با شما سخن می گوید. آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که با توجه به ارتباط مستقیم میان رشته قبولی شما و نوع شغلی که در آینده واردش خواهید شد، زمان بررسی و توجه به این عوامل چه زمانی است؟ به این فکر کنید که دوست دارید محیط کاریتان چگونه باشد؟ لباس فرم شما چطور؟ آیا اندازه سازمان، تعداد پرسنل و نظایر آن هم می تواند برایتان مهم باشد یا خیر؟ این موضوعات در کتاب با شما در میان گذاشته شده و شما را برای دخالت آنها در تصمیم گیری تان یاری می دهد.
 • مدیر نیمکت

  مدیر نیمکت

  گامهای عملی برای یک انتخاب قدرتمند
  عوامل یاد شده بخشی از مهمترین معیارهایی است که درکتاب توضیح داده شده و لازم است توسط شما مورد توجه قرار گیرد. اما خوبست بدانید که گاهی نحوه بکارگیری اطلاعات از به دست آوردن خود اطلاعات سخت تر است. در واقع حتی همه آنهایی که می دانند چه مواردی برای انتخاب رشته مهم است نمی توانند به موفقیت برسند چرا که نحوه بکارگیری اطلاعات در اختیار را نمی دانند.
  اما واقعیت این است که امروزه روشهای بکارگیری عوامل موثر مشخصند و پیشنهاداتی برای برداشتن گامهای عملی ارایه می شود. به عنوان مثال در کتاب مورد اشاره ۴ گام عملی با کمک معیارهای مورد اشاره پیشنهاد شده است . کافی است شما گام به گام پیش روید و دستورالعمل ها و جداول را تکمیل کنید تا بسیاری از ابهامات ذهنی تان از بین برود و یک انتخاب قدرتمند داشته باشید.
12


برای درج پاسخ عضویت الزامی است.نیمکت اینترنتی

مشکلی دارید؟

تماس بگیرید

09120245731

تلگرام: @parvizzahed24

 

مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی