Loading...
نیمکت اینترنتی، سایت مرجع آموزشی ایران
بازیابی رمز عبور

چرا دامپزشکی؟

133 بازدید

 • چرا دامپزشکی؟
  الیا

  الیا

  در سر تیتر قبل در خصوص رشته دامپزشکی و چیستی آن مطالبی را بیان کردیم و تا حدودی اهمیت رشته دامپزشکی در جامعه را تبین نمودیم. با توجه به مطلب سرتیتر قبل، دامپزشکی رشته ای است که بدون وجود آن برقراری امنیت غذایی در جامعه غیر ممکن می شود؛ زیرا کنترل و بهداشت مواد غذایی از مهم ترین وظایف دامپزشکان می باشد. شاید بهتر است بدانید که صنعت دام بعد از صنعت نفت مهم ترین سرمایه ملی می باشد از این رو باید تمامی زمینه ها برای حفظ این صنعت مهیا باشد؛ دامپزشکان با توجه به مهارت ها و توانایی هایی که دارند اصلی ترین افراد برای حفظ این صنعت می باشند.
  صنایع مهم و پولسازی چون صنایع لبنی، دامپروری، پرورش زنبور عسل و تولید عسل، پرورش میگو، پرورش آبزیان مختلف صنایع وابسته به دامپزشکی می باشند. زیرا رشته دامپزشکی باید با بررسی وضعیت سلامت دام ها، سلامت مواد تولید شده از آنان را تایید نماید. به عنوان مثال اگر سلامت دام ها به خوبی بررسی نشود، لبنیات تولید شده از دام های مریض می تواند باعث بروز بیماری در انسان ها شود. به عنوان مثال بیماری تب مالت از بیماری هایی می‌باشد که از طریق شیر و پنیر دام آلوده به انسان منتقل می شود.
  اگر بهداشت و سلامت آبزیان به دقت مورد بررسی قرار نگیرد، شاهد شیوع بیماری های انگلی و آلودگی های مختلف خواهیم بود.
  برای جلوگیری از شیوع بیماری های دام ها، ارتقای سلامت جامعه، حفظ محیط زیست و ایجاد تعادل در اکوسیستم، فراهم کردن رفاه دام، درمان و کنترل بیماری های مشترک بین انسان و دام به رشته دامپزشکی در جامعه نیاز خواهیم داشت.
  واکسینه کردن دام و حیوانات یکی از راه های کنترل و پیشگیری از ایجاد بیماری‌های مشترک بین انسان و دام می باشد؛ واکسینه کردن دام و حیوانات از مهم ترین وظایف دامپزشکان می باشد. در اثر حوادث غیرمترقبه مانند آتش سوزی در جنگل ها جان بسیاری از حیوانات به خطر می افتد و بسیاری از گونه های حیوانی در خطر انقراض قرار می گیرند، نجات این حیوانات و درمان بیمارهای زخمی با تجویز دارو، پانسمان و جراحی حیوانات از جمله مهم ترین وظایف دامپزشکان می باشد که باعث حفظ محیط زیست و کمک به اکوسیستم می شود. از این رو فعالان محیط زیست احترام بسیار زیادی را برای دامپزشکان قائل می باشند.
  دامپزشکی رشته ای است که به رونق اقتصادی کشور کمک شایانی می نماید. کمک به حرفه‌ های دامپروری یکی از فعالیت های مهم دامپزشکان می باشد که باعث رونق اقتصادی کشور می شود. رسیدگی، معاینه، پیشگیری و درمان بیماری های حدود ۶۰ گونه حیوان بر عهده دامپزشکان یک جامعه می باشد. دام های بزرگ مانند شتر، گاو گوسفند، پرندگان، خزندگان و آبزیان نمونه‌ای از این حیوانات می‌باشند. بسیاری از این حیوانات مانند خزندگان فواید بسیار زیادی دارند، به عنوان مثال پرورش تمساح یکی از پولساز ترین مشاغل می باشد که به واسطه آن می‌توان ارز زیادی را وارد کشور کرد، بدون وجود دامپزشکان پیشرفت این صنایع امکان پذیر نمی باشد.
  دامپزشکی حرفه ای است که باعث پیشرفت در رشته پزشکی نیز شده است. به عنوان مثال انجام عمل لاپاراسکوپی اولین بار توسط دامپزشکان بر روی حیوانات انجام شد و سپس پزشکان از این نحوه جراحی برای انسان ها الگو برداری نموده اند.
  جالب است بدانید که بیش از ۹۰ درصد بیماری های انسان با حیوانات مشابه می باشد و در نتیجه نحوه درمان نیز می تواند مشابه باشد؛ از این رو پزشکان برای درمان بیماری های انسان از دامپزشکان الگو برداری می نمایند.
  مزارع پرورش دام، طیور و آبزیان نیازمند نظارت مداوم می باشد. با نظارت مداوم بر مزرعه های پرورش دام و طیور از بسیاری از بیماری ها می توان جلوگیری کرد. از طرفی نظارت مداوم دامپزشکان بر این مزرعه ها باعث می‌شود تا دامپزشکان بتوانند تمهیدات لازم را در صورت بروز مشکل در مزرعه ها بیندیشند. به عنوان مثال ممکن است باروری دام و طیور با مشکل مواجه شود و یا از طرفی دام ها و طیور در معرض بیماری های مختلف قرار گیرند این نظارت مداوم توسط دامپزشکان از بروز مشکلات و معضلات مربوط به سلامت در جامعه جلوگیری می نماید.
  یکی دیگر از وظایف دامپزشکان نظارت بر کشتارگاه ها می باشد. نحوه صحیح ذبح دام و طیور و رعایت مسائل بهداشتی در کشتارگاه ها از مهم ترین مسائلی است که باید بررسی شود زیرا در صورت سهل انگاری ممکن است؛ مشکلات بهداشتی شیوع پیدا کنند.
  همکاری پزشکان و دامپزشکان در طول تاریخ پزشکی باعث پیشرفت های چشمگیر شده است. به عنوان مثال واکسن ب ث ژ که برای مصونیت از سل استفاده می شود؛ با همکاری پزشکان و دامپزشکان ساخته شد.
  شاید برای شما عجیب باشد که بدانید ۷۵ درصد بیماری های نوپدید منشاء حیوانی دارند؛ برای کنترل، پیشگیری و درمان این بیماری ها به وجود دامپزشکان نیاز مبرم داریم. بیماری‌هایی چون سالک، تب مالت، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و آنفولانزای A تنها نمونه ای از بیماری هایی می باشند که منشاء حیوانی دارند؛ برای ساخت دارو و واکسن بیماری ها به همکاری دامپزشکان نیاز داریم.
  پروفسور میرشمسی که به عنوان پدر علم واکسن ایران شناخته می شوند؛ یک دامپزشک متخصص و دلسوز بودند که با کمک دکتر شفیعی و دکتر تاجبخش توانستند واکسن فلج اطفال و سرخک را ساخته و بیماری های ذکر شده را ریشه کن نمایند.
  همه دروس جاوا به ترتیب
  داپوکستین برای درمان زود انزالی، عوارض، طرز استفاده اصولی و نکات مهم
  روش داشتن ازدواج موفق
  خواص آب معدنی و طرز مصرف اصولی برای هیدراته کردن و سلامت بدن


برای درج پاسخ عضویت الزامی است.



نیمکت اینترنتی

مشکلی دارید؟

تماس بگیرید

09120245731

تلگرام: @parvizzahed24

 

مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی